Devlet Kurumu

Darülaceze Nedir?

Şefkat ve Bakımın Merkezi

Darülaceze, Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid’in 1895 yılında Okmeydanı’nda gerçekleştirdiği fermanla hayata geçen, 27.000 metrekarelik geniş bir alana yayılmış önemli bir hayır kurumudur.

Darülaceze

Tarihi ve Altyapı

Kuruluş, idare binası, sekiz aceze dairesi, çocuk yuvası, revir ve hastane, cami, kilise, sinagog, iş ocakları, aş ocağı, fırın, hamam, çamaşırhane, gasilhane, berberhane, hemşire ve bakıcıların konakladığı lojmanlar, rehabilitasyon merkezi, hayvan kesimhanesi, demirbaş eşya deposu, kuru gıda ambarı, yaş sebze ve meyve muhafaza deposu gibi toplam 20 binadan oluşan geniş bir komplekse ev sahipliği yapmaktadır.

Darülaceze

Çeşitli Hizmetler

Darülaceze, köken, dil, din, ırk, sınıf veya cinsiyet ayrımı yapmaksızın, yüzyıldan fazla bir süredir ihtiyaç sahibi kimsesiz, yaşlı, sakat bireyleri ve sokaklara terk edilmiş 0-6 yaş arası çocukları ücretsiz olarak kabul etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Faaliyet Alanları

Bugün, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Darülaceze, kurulduğu günden bu yana toplamda 72.000 kişiye hizmet sunmuş bir Şefkat Yuvasıdır. Barınan sakinlerin giyinme, barınma, gıda, sağlık ve bakım ihtiyaçları, kurum tarafından karşılanmakta olup, hizmetler 24 saat boyunca kesintisiz devam etmektedir.

Sağlık Hizmetleri ve Rehabilitasyon

Darülaceze’de barınan bireylerin sağlık ihtiyaçları, muayene ve tedavi hizmetleriyle karşılanmakta; koruyucu sağlık hizmetleri ile acil veya kronik rahatsızlıklar tedavi edilmeye çalışılmaktadır. İleri tetkik ve tedavi gerektiren durumlarda ise hastanelerle işbirliği yaparak her türlü tıbbi tedavi sağlanmaktadır. Ayrıca, rehabilitasyon merkezi aracılığıyla psikologlar ve gönüllüler eşliğinde düzenlenen atölye çalışmaları, sakinlerin sosyal yaşantıya adaptasyonunu ve motivasyonunu artırmayı amaçlamaktadır.

Darülaceze, geçmişten günümüze köklü bir geçmişe sahip olarak, sadece ihtiyaç sahiplerine değil, aynı zamanda toplumun bir parçası olmayı ve insanların yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen bir kuruluş olarak önemli bir misyonu sürdürmektedir.

Yazar Hakkında

_________________________________________

Bir Yorum Yazın

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu