Yakın Tarih

Birleşik Krallığı yıkımın eşiğine getiren “Profumo Seks Skandalı”

Tarihin gördüğü en güçlü devletlerden biri olan Birleşik Krallık veyahut coğrafi adı ile Büyük Britanya, 20. asrın başında elde ettiği müthiş konumundan ödün vermeden dünya siyasetinde etkili olmuştur.

Böylesine büyük ve kuvvetli bir devleti sarsan olay ise “seks skandalı” olmuştur. Öylesine etkili olmuştur ki, monarşi devrilme tehlikesi yaşamış ve hükûmet istifa etmiştir…

Evvelâ kabul edilmedi, yalanlandı!

Kraliçe II. Elizabeth’in tahta çıktığı 1952 yılı, II. Cihan Harbi’nin ardından toparlanmaya çalışan Birleşik Krallığın çark disiplinini gösteriyordu. Victoria dönemine şahit olan tabiri yerindeyse “eski toprak” Winston Churchill tarafından yürütülen başbakanlık görevi ve Elizabeth adına kurulan hükûmet, düzeni sağlama uğraşındaydı. Ayrıca Elizabeth’in henüz 26 yaşında tecrübesiz bulunması, kraliyet nizamının tümüyle Churchill’e bırakılmasını zoraki kılmıştı. Ancak gittikçe yaşlanan Churchill, sağlık sorunları sebebiyle Elizabeth’in saltanatının üçüncü yılında emekli oldu. Onun yerine yine Muhafazakâr Parti’den Anthony Eden başbakan oldu.

Bu sırada ülke genelinde etkin olan Muhafazakâr ve İşçi Partileri arasında süren rekabet havası gittikçe şiddetlenmekteydi. Özellikle muhalefetin karşısında Cihan Harbi’nden zaferle ayrılmış bir Churchill vardı ve nihayetinde emekli olmuştu. İşçi Parti’sinin muhalif kimliği günden güne yükselirken, Muhafazakâr Parti’nin yönetimsel zafiyetleri gün yüzüne çıkıyordu. Özellikle Eden döneminde Mısır ile oluşan Süveyş Krizi (1956), hükûmete olan güveni sarmıştı. Zaten istikrarlı bir siyaset profili çizemeyen Eden, sağlık sorunlarının baş göstermesi sebebiyle 1957 yılında istifa etti. Yerine partinin içerisinden Harold Macmillan getirildi. Macmillan, doğrudan ekonomik yönlülük ve ABD ile bozulan ilişkileri tamire gitti. Bu sebeple büyük bir övgü kazanarak, 1959 yılındaki genel seçimlerde Muhafazakâr Parti’nin %49.4 ile parlamentonun en büyük partisi konumunda kalmasına büyük yararı dokundu.

1959 seçimlerinin ardından yeni kurulan hükûmet her zaman olduğu gibi Kraliçe II. Elizabeth’in adına yani kraliyet bağlantılı kurulacaktı. Kraliyet Dışişleri Bakanlığı’na John Profumo getirildi. John Profumo genç yaşının verdiği etkiyle birlikte çeşitli partilere katılmayı seven birisiydi. Ancak temsil ettiği kraliyet makamının ağırlığını unutuyordu.

Profumo, siyasete epey yakın bulunan Stephen Ward’ın düzenlediği bir partiye katıldı ve burada 19 yaşındaki Christine Keeler ile tanıştı. Keeler model ve bir gece kulübünde striptizci olarak çalışıyordu. O gece Britanya’nın bakanı ve striptizci kız arasında istenmeyen hadiseler vuku buldu ve ilişkileri açığa çıkana dek devam etti. Ancak sıkıntı burada değildi. Keeler’in aynı partide tanıştığı Yevgeny Ivanov ile de ilişkisi bulunuyordu. Ivanov KGB ajanıydı ve İngiliz istihbarat birimi MI5’ten çaldığı bilgileri KGB’ye servis ediyordu. Dışişleri Bakanı Profumo’nun ilişkisi üç kişiye dağılmıştı. KGB ajanı Yevgeny Ivanov, Keeler ve Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı John Profumo.

1963 yılında Profumo’nun ilişkisi basına düştü ve Birleşik Krallık için cehennem ateşi yandı.

Seks skandalı yüzünden başbakan istifa etti, hanedan devrilmeyle yüzleşti!

İlişkinin ortaya çıkması halkı deliye çevirdi. Londra sokaklarında protestolar başladı. Profumo’nun ilişkisinde bulunan üçüncü kişi Ivanov’un KGB ajanı olduğu da ortaya çıkınca protestolar hükûmete ve dolaylı olarak hükûmetin temsil ettiği Kraliçe II. Elizabeth’e yöneldi. Halk Keeler’ı “fahişe” olarak yorumluyor, Birleşik Krallık bakanının fahişelerin eline düşerek, Rusya’ya bilgi sızdırdığını haykırıyordu.

Profumo olaydan sıyrılmak için bunun bir iftira olduğunu söyledi; fakat basın çeşitli görüntüleri sununca itiraf etmek zorunda kaldı ve makamından istifa etti (5 Haziran 1963). Ancak tepkiler dinmedi, halk hükûmetin istifasını talep etti. Hükûmetin istifasını talep etmek, Kraliçe II. Elizabeth’in de hükmünü hiçe saymak gibidir. Yani bu skandalın ucu hanedana dokunabilirdi. Elizabeth hükûmetine karışmamaya ayak diretse bile Profumo’nun istifasından sonra hükûmetinin de ayakta kalamayacağını anlamıştır. Kamuoyu baskısına dayanamayan Başbakan Macmillan istifa etti ve muhafazakâr hükûmet düştü (18 Ekim 1963).

Hükûmet düştükten sonra Alexander Frederick Douglas, Kraliçe Elizabeth tarafından başbakanlığa getirildi. Ancak yaşanan skandaldan mütevellit halk, Muhafazakâr Parti’nin hükûmet kurmasına tepki gösteriyordu. 1963-1964 yılına değin başbakanlık görevini yürüten Douglas, 1964 genel seçimlerinde seks skandalının tokadını yedi. Muhafazakâr Parti iktidardan düştü ve monarşiye karşı soğukluğuyla bilinen İşçi Parti iktidar oldu. Ancak hanedanın korktuğu gibi olmadı. İşçi Parti’nin içinde bulunan bazı bürokratlar monarşi karşıtı söylemde bulunsa bile Başbakan Harold Wilson, işsizlik ve ekonomi ile uğraştı. Kraliçe II. Elizabeth ile dostluk kurdu ve iki kez başbakan olarak seçildi.

Skandalın başrolü, 2017 yılında hayatını kaybetti

Keeler olayın ardından yargılandı ve dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak skandaldan hamile kaldığı ortaya çıkınca altıncı ayında serbest bırakıldı. Daha sonra iki kısa evlilik yaptı ve gözlerden kayboldu.

Keeler’in bir çocuğu oldu. Bu çocuğun skandal sırasındaki çocuk mu yoksa sonrasındaki evliliğinden doğan çocuğu mu olduğu bilinmiyor. Birleşik Krallığı büyük bir buhrana sürükleyen Keeler, 4 Aralık 2017 tarihinde hayatını kaybetti…

Adolf Hitler’in yıkamadığı Birleşik Krallık hükûmetini, 19 yaşındaki Keeler bir “seks skandalı” ile yıkmıştı!

Yazar Hakkında

_________________________________________

Bir Yorum Yazın

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu