AraştırmaŞiirTarih

HongWu (14. Yüz Yıl Çin İmparatoru)

Hongwu, asıl adıyla Zhu Yuanzhang, 14. yüzyılda Çin’de Ming Hanedanı’nı kurmuş olan imparatordur. Hongwu, Çin’in sonunda Yuan Hanedanı’nın yıkılmasının ardından ortaya çıkan siyasi karmaşıklıklar döneminde başkaldırmış ve sonunda ülkenin kontrolünü ele geçirmiştir. İmparator Hongwu, Ming Hanedanı’nı kurarak Çin’in yönetimini ele geçiren ilk imparator olarak bilinir.

Hongwu, Zhu Yuanzhang

Zhu Yuanzhang, fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve genç yaşlarda Budist bir keşiş olarak manastıra gitmek zorunda kalmıştır. Ancak, Yuan Hanedanı’na karşı gerçekleşen ayaklanmalara katılarak kademeli olarak askeri bir lider haline gelmiştir. Yuan Hanedanı’nın yıkılmasının ardından, 1368 yılında Pekin’i ele geçirerek Ming Hanedanı’nın temellerini atmıştır.

Hongwu’nun yönetimi altında Ming Hanedanı, ülkenin merkezi otoritesini yeniden tesis etmeye çalışmış, tarımı desteklemiş, hukuk sistemini düzenlemiş ve bürokrasiyi yeniden yapılandırmıştır. Ancak Hongwu’nun yönetimi sert ve otoriter bir şekilde sürdüğü için dönemi, içerideki isyanlar ve baskılarla da gölgelenmiştir.

İlginizi Çekebilir
Makale Devam Ediyor

Hongwu, 1398 yılında öldüğünde yerine oğlu Zhu Yunwen (İmparator Jianwen) geçti. Ancak, Jianwen ve Hongwu’nun torunu Zhu Yunqi (İmparator Yongle) arasındaki taht kavgası sonucunda Jianwen’in tahttan indirilip öldürülmesi ve Yongle’nin tahta çıkmasıyla Ming Hanedanı’nın ikinci imparatoru olmuştur.

Hongwu’nun yönetimi, Çin tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır çünkü Yuan Hanedanı’nın ardından kurulan Ming Hanedanı, Çin’in geleneksel kültürünü ve yönetim yapısını yeniden canlandırmıştır.

Hz. Muhammed (S.A.V.) İçin Kaleme Aldığı Şiir

Ming Hanedanı’nın kurucusu İmparator Hong Wu’nun, Hz. Muhammed (S.A.V) için kaleme aldığı bir şiir gün yüzüne çıktı. Hong Wu, Yuan Hanedanı’na karşı kazandığı zaferle ülkenin kontrolünü ele geçirdi. Ordusunda, Chang Yuchun, Lan Yu, Ding Dexing, Mu Ying, Feng Sheng ve Hu Dahai gibi tanınmış on Müslüman komutan da yer alıyordu.

Hong Wu’nun hükümdarlığı döneminde birçok cami inşa ettirerek özellikle Nanjing şehrinde yıkılmış olan Jinjue Camii’ni yeniden inşa ettirerek birçok Hui Müslümanının bu şehre yerleşmesine olanak sağladığı bilinmektedir. İmparatorun eşi İmparatoriçe Ma’nın da Müslüman bir aileden geldiği iddiaları mevcuttur.

İmparatorun yazdığı şiir, toplamda 24 dizeden oluşmaktadır ve her bir dizede dört kelime bulunmaktadır.

Kainatın yaratılışından bu yana
Allah elçi atamayı kararlaştırmıştı
Bu büyük, imanlı adam
Batı diyarlarında dünyaya geldi
O, kutsal kitabı getirdi
O kitap otuz parçaydı
Tüm alemler için rehberdi
Tüm yöneticilerin emiri oldu
Her mukaddesin başıydı o
Destek alarak önemli insanlardan
Ümmetini selam yoluna eriştirdi
Beş vakit namaz ile
Sükunet, umut ve barış ile
Allah’a dayanıyordu tüm kalbiyle
Fakirler için umut oldu
Onları felaketlerden, zorluklardan kurtardı
Karanlığın üzerlerine çöktüğünü görünce
Ruhları ve alemleri aydınlattı
Uzakta kaldı tüm günahlar
Kelimeler yetmez ona teşekküre
Kutlu yolu sundu bize
Tüm şeytanları mağlup etti
Onun dini saf ve haktır
Muhammed soylu ve büyüktür!

Yazar


Kaynak
Shoujiang Mi, Jia You (2004). Islam in China. 五洲传播出版社. p. 205. ISBN 7-5085-0533-6. Retrieved 28 June 2010.Maria Jaschok, Jingjun Shui (2000). The history of women's mosques in Chinese IslamWikipedia

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu