Köşe Yazıları

“1919 yılı Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım.”

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!

Atatürk, Samsun’a çıktığı günü ve ülkenin durumunu anlatıyor:

1919 yılı Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım.

Ülkenin genel durumu ve görünüşü şöyledir:
Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu grup, I. Dünya Savaşı’nda yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, şartları ağır bir ateşkes anlaşması imzalanmış.

İlginizi Çekebilir
Makale Devam Ediyor

Büyük Savaş’ın uzun yılları boyunca millet yorgun ve fakir bir durumda. Milleti ve memleketi I. Dünya Savaşı’na sürükleyenler, kendi hayatlarını kurtarma kaygısına düşerek memleketten kaçmışlar.

Saltanat ve hilâfet makamında oturan Vahdettin soysuzlaşmış, şahsını ve bir de tahtını koruyabileceğini hayal ettiği alçakça tedbirler araştırmakta.

Damat Ferit Paşa ‘nın başkanlığındaki hükûmet âciz, haysiyetsiz ve korkak. Yalnız padişahın iradesine boyun eğmekte ve onunla birlikte kendilerini koruyabilecekleri herhangi bir duruma razı.

Ordunun elinden silâhları ve cephanesi alınmış ve alınmakta…

Yazar

  • Ali Koray Kaya

    Ali Koray Kaya, 2007 doğumlu bir araştırmacı/yazardır. Lise eğitimine devam etmektedir. Tarih, edebiyat, sosyoloji ve dinsel konular hakkında 100'ü aşkın çalışma yapmıştır. 2018-2019 yılları arasında oyunculuk yapmıştır. 10 yılı aşkın süredir Türk Halk Müziği ile ilgilenmekte ve bağlama çalmaktadır. 2019 yılında Yaratıcı Çocuklar Derneği'nin "Geleceğin Yazarları" adında on birincisi düzenlenen "Sosyal Uyum" temalı öykü yarışmasında Mansiyon Ödülü almış ve yazarlığa 2019'da adım atmıştır. Atatürk ve Cumhuriyet merkezli çalışan Kaya, "Bir Cumhuriyet Hikayesi" adlı kitabın da yazarıdır.

    Tüm gönderileri görüntüle


Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu