Köşe YazılarıYakın Tarih

Atatürk’ün Çocuğu mu Olacaktı?

Mustafa Kemal’in aşk hayatını zaten hepimiz biliriz. Şimdi bunların en gizemlisi olan Fikriye’yi ele alacağız. Bir gün Mustafa Kemal, Fikriye Hanım’a evlilik teklif eder:

                               “Çocuğum, sana bu akşam hiç beklemediğin bir şeyler söyleyeceğim. Seninle evlenmeye karar verdim. Bunu ne zamandır düşünüyordum.

                Mustafa Kemal ile Fikriye dinî nikah kıyarlar. Mustafa Kemal bunun bir dedikodu olmasını istemiyordu. Hıfzı Topuz durumu şöyle anlatıyor:

                “Mustafa Kemal, dedikodu olmaması için evleniyor. Nikâhlarını Şeriye Vekili ve eski Karacabey Müftüsü Mustafa Fehmi Efendi kılıyor. Şahitler ise Muzaffer Kılıç ve Fuat Bulca’dır.

                Fikriye’nin ağabeyi Ali Enver her ne kadar bu birlikteliğe karşı çıksa da artık evlenmişlerdir.  Yazar Fatih Bayhan şu şekilde bir anlatım sunuyor:

                “1922 Ekim ayıdır, Mustafa Kemal İzmir’den Ankara’ya köşke dönmüştür ve hasretlik bitmiş, bütün sıcaklığıyla yeniden kavuşulmuştur. Ama Mustafa Kemal’i beklemediği bir gelişme olmuştur. Fikriye hamiledir. Bin bir zorlukla Fikriye bebeğin alınmasına ikna edilir. Fakat duyulmaması açısından işlem için Münih’e gitmesi gerekmektedir. 16 Ekim 1922’de önce Mustafa Kemal ile Bursa’ya, oradan da Almanya’ya gider. Aynı zamanda bu Fikriye için bir hava değişimi olacaktır.” [1]

                Anlatılana göre Fikriye’den çocuğu olacak iken bebek alınmıştır.


 
[1] Hüseyin Hakkı Kahveci, Atatürk’ün Katilleri, 2023, s. 166.

Yazar Hakkında

_________________________________________

Bir Yorum Yazın

İlginizi Çekebilir

Bunlara da Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu