Tanınmış Kişi

Murat Soydan

Yeşilçam'ın Unutulmaz Siması

Türk sinemasının ve televizyonunun sevilen yüzlerinden Murat Soydan, gerçek adıyla Rüçhan (veya Rüjdan) Tercan, 2 Ekim 1940 tarihinde Lüleburgaz’da dünyaya geldi. Sanatçı, 11 Haziran 2024’te aramızdan ayrıldı. Uzun yıllar boyunca Türk izleyicisinin gönlünde taht kuran Soydan, sayısız film ve dizi projesinde rol alarak hafızalara kazındı.

Murat Soydan Kimdir?

Murat Soydan, gerçek adıyla Rüçhan Tercan, 2 Ekim 1940 tarihinde Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Lüleburgaz’da tamamladıktan sonra lise eğitimi için Edirne’ye gitmiştir. Üniversite eğitimi için İstanbul’a gelen Soydan, bir yandan İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünden mezun olmuştur. Üniversite yıllarında geçimini sağlamak için Tekel’de memurluk yapmıştır.

Askerlik görevini yedek subay olarak tamamlayan Soydan, 1966 yılında “Perde” mecmuasının düzenlediği yarışmada Tanju Korel ile birlikte birincilik kazanarak sinema dünyasına adım atmıştır.

Murat Soydan: Yeşilçam’ın Unutulmaz Jönü

Türk sinemasının önemli isimlerinden Murat Soydan, 1966 yılında “Perde” Mecmuası’nın düzenlediği yarışmada birincilik kazanarak “Kolsuz Kahraman” filmiyle sanat hayatına adım attı. 200’e yakın filmde rol alan Soydan, 1970’li yılların aranan “jön” oyuncuları arasında yer aldı. “Dünyanın En Güzel Kadını”, “Ayşem”, “Yalan Yıllar”, “Kahveci Güzeli”, “Sana Dönmiyeceğim”, “Nisan Yağmuru”, “Yarın Başka Bir Gündür” gibi unutulmaz yapımlarda Türkân Şoray ve Hülya Koçyiğit gibi dönemin yıldız isimleriyle başrolleri paylaştı.

Sinema kariyerinin yanı sıra dizi filmlerde de boy gösteren Soydan, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı görevini de üstlendi. Sanatçı, 1969 yılında İzmir’de “Över” bahçesinde sahneye çıkarak tiyatro deneyimi de yaşadı.

Murat Soydan, 2016 yılında hayatını ve sinema yolculuğunu anlattığı bir kitap yayınladı. Ölümüne kadar sinemaya olan tutkusundan hiç vazgeçmeyen Soydan, Türk sinemasında önemli bir yer edinmeyi başardı.

İlginizi Çekebilir
Makale Devam Ediyor

Aldığı Ödüller

  • 1972 – 9. Altın Portakal Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu
  • 2016 – 23. Uluslararası Adana Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü


Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu