Genel

Uzman Erbaş

Uzman erbaş, Türk Silahlı Kuvvetlerinde en az lise veya dengi okul mezunu olup, muvazzaflık hizmetini müteakiben, Türk Silahlı Kuvvetlerinin devamlılık arz eden teknik ve kritik uzmanlık görev yerlerinde istihdam edilen askeri personeldir.

Uzman erbaş olmak için gereken şartlar şunlardır:

  • Türk vatandaşı olmak
  • 20-27 yaş arasında olmak
  • En az lise veya dengi okul mezunu olmak
  • Erkek adaylar için askerlik hizmetini yapmış veya yapıyor olmak
  • Sağlık yönünden sağlam olmak
  • Adli sicil kaydının temiz olması

Not: Şartlar dönemsel olarak değişiklik gösterebilir, Genelkurmay başkanlığının sayfasından detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Uzman erbaş, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında istihdam edilmektedir. Uzman erbaşların görev tanımları, çalıştıkları birime göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak uzman erbaşlar, muharebe, eğitim, bakım, onarım, lojistik, idari ve destek gibi alanlarda görev yapmaktadır.

Uzman erbaşlar, sözleşmeli olarak istihdam edilmektedir. Uzman erbaşların sözleşme süreleri 4 yıldır. Sözleşmeli personel, sözleşmesinin bitiminde, başarılı olması halinde yeni bir sözleşme ile istihdam edilebilir.

Uzman erbaşlar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli unsurlarından biridir. Uzman erbaşlar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin teknik ve kritik uzmanlık görevlerinde görev yaparak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkin ve caydırıcı gücünün korunmasına katkı sağlamaktadır.

Uzman erbaş ve uzman çavuş aynı anlama gelmektedir. Uzman erbaş, bir statü olup uzman çavuş ve uzman onbaşı bu statüye sahip olan asker kişilerin rütbelerine verilen isimlerdir.

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞISAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI
Uzman ErbaşUzman Erbaş
Uzman ÇavuşUzman OnbaşıUzman ÇavuşUzman Onbaşı
UZMAN ERBAŞ RÜTBELERİ

Yazar Hakkında

_________________________________________

Bir Yorum Yazın

İlginizi Çekebilir

Bunlara da Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu