KahramanTanınmış KişiYakın Tarih

Cengiz Topel

Cengiz Topel, 9 Eylül 1934 tarihinde Kocaeli’nin İzmit ilçesinde doğdu. Cengiz Topel, 9 Eylül 1934 tarihinde Kocaeli’nin İzmit ilçesinde doğdu. İlkokulu Bandırma’da okudu ve Gönen’de devam etti. Babasının ölümünden sonra ailesiyle birlikte İstanbul’un Kadıköy ilçesine yerleşti.

Cengiz Topel, Kadıköy Yel Değirmeni Okulunda ilk ve orta öğrenimini tamamladı. Liseye Haydarpaşa Lisesinde başladı ve ardından Kuleli Askeri Lisesine geçerek 1953 yılında mezun oldu.

1955 yılında Kara Harp Okulu’nu bitirerek Türk Silahlı Kuvvetleri’ne asteğmen olarak katıldı. Genç yaşta havacılığa olan ilgisini ortaya koyan Cengiz Topel, ülkesine hizmet etme arzusuyla yanıp tutuşuyordu. Eğitimini tamamladıktan sonra Türk Hava Kuvvetleri’ne katılan Cengiz Topel, pilot olarak eğitimine başladı.

Makale Devam Ediyor

Askeri kariyeri boyunca Cengiz Topel, olağanüstü bir pilot olarak göze çarptı ve eşi benzeri olmayan cesaret ve becerisiyle tanındı. Birçok operasyona katıldı ve her görevinde olağanüstü bir performans sergiledi. Ancak, Erenköy Direnişi’ndeki rolü gerçekten onu tarihe yazdırdı.

Erenköy Direnişi, Kıbrıs adasında Yunanlı Kıbrıslılar ve Türk Kıbrıslılar arasındaki gerilimin tırmandığı bir dönemde gerçekleşti. Erenköy köyünde bulunan Türk Kıbrıslılar, Yunan Kıbrıs kuvvetleri tarafından kuşatılmış ve çaresiz bir durumda kalmıştı. İşte bu kritik anda Cengiz Topel ve diğer pilotlar, çok ihtiyaç duyulan desteği sağlamak üzere görevlendirildi.

Cengiz Topel

Cengiz Topel, korkusuzca düşman kuvvetlere karşı mücadele ederek Erenköy’deki Türk Kıbrıslıları korumaya çalıştı. Olağanüstü uçuş yetenekleri ve eşsiz cesareti, yerdeki insanları ilhamla doldurdu ve umut verdi. Topel’in kararlılığı ve masum hayatları korumak için gösterdiği kararlı bağlılık, bir asker olarak ve gerçek bir vatansever olarak değerlerini gösteriyordu.

Ne yazık ki, 8 Ağustos 1964 tarihinde bir görev sırasında Cengiz Topel ‘in uçağı düşman ateşiyle vuruldu ve paraşütle atlama zorunda kaldı. Çabalarına rağmen, Yunan Kıbrıs kuvvetleri tarafından esir alındı ve sonrasında 9 Ağustos 1964 tarihinde şehit edildi. Bu fedakarlık kahramanlık sembolü haline geldi ve Türkiye ve Türk Kıbrıslı toplumunda geniş kapsamda yas tutuldu.

Cengiz Topel ‘in mirası, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin cesaretini ve özverisini korumanın ve savunmanın gösterdiği sembol olarak yaşıyor. Erenköy Direnişi ve Cengiz Topel ‘in bu direnişteki rolü, başkalarının özgürlüğünü ve haklarını koruyanların kararlılığının güçlü bir kanıtı olarak hizmet ediyor. Onun adı hala onurlandırılıyor ve Türk askeri tarihinde sonsuza kadar yaşayacak şekilde kazınmış durumda.

Yazar

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu