Kişisel Gelişim

Potansiyelini İfşa Etmek

Kişi, tembel veya çalışkan olsun: uygun dış koşullar oluşmadığı sürece potansiyelini gerçekleştiremez. Kişi, geliştirdiği altyapısının elverdiği kadarıyla uygun koşullardan yararlanabilir. Koşulları değiştirmek kişinin elinde olmadığı için: kişi kendini sürekli hazır tutmalıdır.

Şans: uygun zaman geldiğinde hazır durumda olmaktır. Hazırlık süreci emek istediğinden: tembel ve çalışkan arasındaki altyapısal fark sürekli açılır. Şanssız olan kişi genellikle tembel olandır. Çok nadir olmakla birlikte, çalışkan kişiler de şansız olabilir. Dış koşullar bir ömür boyunca elverişsiz olabilir.

Hayat, kişiyi çok fazla olumsuz koşullar sunsa dahi: kişi arzuladığı an, potansiyelini ifşa etme kapasitesine sahip olur. Doğuştan gelen bedensel ve zihinsel engeller ile kötü dış koşullar bir arada olsa bile bu mümkündür. Bolca örnekleri olmakla birlikte, bu durum bir mucize değildir. Peki, nasıl olmaktadır?

Makale Devam Ediyor

Kişi, neye odaklanırsa onu gerçek zannetmektedir. Algısında seçicilik yaparak, olumsuzluklara odaklandığında: mükemmel dış koşullar ve çok çalışkan olmasına rağmen kendi sürekli yetersiz görecektir. Böylece arzusunu yanlış yöntemlerle besleyerek, dış koşulları aleyhine çevirecektir. Ata sözlerinde bu duruma “Havanda su dövmek.” denir.

Kişi, arzulamadığı ve harekete geçmediği sürece potansiyelini ifşa edemez. Kutsal metinlerde geçen: “Sen, O’na bir adım yaklaş. O, sana on adım yaklaşır.” ifadesi, arzunun içeriden uyandırılması gerektiğini ve giderek büyüdüğünü anlatmaktadır. Arzunun birkez uyanmasıyla birlikte: kişi kendinde bir potansiyel görmeye başlar. Artık algıda seçiciliği: arzusuna yönelik olarak çalışır. Olumsuz görünen dış koşullardan, minicik de olsa tüm fırsatları yakalar.

Gece gördüğü rüyalarında: kişinin bilinçaltı, arzusunu geliştirebilecek çözümleri aramaya başlar. Potansiyelini gerçekleştirmiş çoğu kişi, sabahları erken kalkmaktadır. Arzu kişiyi sürekli dinç tuttuğu için: kişi bilinçaltından gelen veriyi bile denemek istemektedir. Bu durum fiziksel emekten ötede bir aşka dönüşür. Potansiyelin ifşa olması: kişinin onu arzulaması ve yeterince deneme yapmasıyla mümkün olmaktadır.

Yazar

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu