Köşe Yazıları

Okumak Lazım

Okumak lazım, Çok okumak lazım. Ayırt etmeden, ötekileştirmeden, severek anlayarak uygulayarak, yaşayarak okumak lazım. Fazla vakit ayıramıyorsanız, ilgi alanınıza hitap edenleri okumalısınız. Eksik hissettiğiniz, merak ettiğiniz, tavsiye edileni okumalısınız. Düzenli, artan sıklıkla okumalısınız. Çocuklarımıza, ailemize, çevremize örnek olmalıyız.

Okur

Gözlerimiz henüz açıkken, aklımız yerindeyken, hayat devam ederken, ölmeden…, okumak lazım. Çokça okumak. Okuyup anlamak, yaşamak lazım.

Yazmak lazım. Kelimeler cümleler yüreğinizden akarken, parmak uçlarına yönlendirip yazmak lazım. Hayalleri, yaşanmışları, tecrübeleri, gözlemleri, duyguları, bilgileri, talepleri, yüreğinizden akan ne varsa yalın yazmak lazım. Yazarak paylaşmak, bilgiyi çoğaltıp yeryüzüne yaymak lazım.

Makale Devam Ediyor

Şeytan aklınıza girebilir fakat yüreğinize giremez. Orası yaratanın uğrak yeridir. Aklınızdan geçenleri değil yüreğinizden taşanları yazmak lazım. Hayatı; iyi olan, güzel olan ne varsa tüm canlılarla birlikte paylaşıp mutlu yaşamak, sonunda mutlu terk etmek lazım.

Sevmek lazım. Çok sevmek lazım. Önce kendimizi, sonra bütün canlıları sevmek lazım. Yaradan hatırına sevmek lazım. Ayrım gözetmeden, sınıflandırmadan, derecelendirmeden, koşulsuz sevmek lazım. Aklı olmayanı, dili olmayanı, gözü görmeyeni, gözle görülmeyeni daha çok sevmek lazım. Küçük olanı, mazlumu, masumu, acizi, kimsesizi, acılıyı, yaralıyı, çaresiz olanı sevmek lazım. Her nesnesi ile hayatı sevmek lazım.

Yazar

Yaşamak lazım. Mutlu mesut içten yaşamak lazım. Sevdiklerimizle, çevremizle, iyisiyle kötüsüyle, acısıyla tatlısıyla, güzeliyle çirkiniyle, hayat bize her ne veriyorsa kabullenip yaşamak lazım. Öfkeden, hasetten, karamsarlıktan, olumsuz düşüncelerden, çirkinliklerden, kötülüklerden uzaklaşıp mutlu yaşamak lazım. Anne kucağında, baba ocağında, sevgili gamzesinde, çocuk sevincinde, rüzgar esintisinde, yağmur sesinde, çiçeklerin içinde, bulutların üstünde, bir meleğin kanadında, evinin sıcaklığında, mutlu mesut yaşamak lazım.

Aile

Sağlıkla kalın dostlarım.

Yazar

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu