Tanınmış Kişi

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Türkiye’nin önde gelen cerrahlarından ve sağlık yöneticilerinden biridir. Rize kökenli olan Memişoğlu, 1966 yılında Trabzon’da doğdu ve tıp kariyerine 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olarak başladı.

Memişoğlu, kariyerine 1995 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olarak İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başladı. 1996-1998 yılları arasında SSK Konya Ereğli Hastanesi, PTT Hastanesi ve Bursa Askeri Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yaptı. 1999-2000 yıllarında ABD’de Miami Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon Ünitesi’nde çalışarak uluslararası deneyim kazandı.

Türkiye’ye dönüşünün ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Başasistan olarak görev yaptı. 2002 yılında PTT Hastanesi Başhekimliğine atanarak yöneticilik kariyerine adım attı. Sağlık alanındaki bilgi ve tecrübesini daha da ileriye taşımak amacıyla 2007 yılında Beykent Üniversitesi’nde Sağlık Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine başladı ve 2009 yılında bu eğitimi bitirdi.

Makale Devam Ediyor

2002-2012 yılları arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekimlik görevini yürüten Memişoğlu, 2012 yılında İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı olarak atandı. 2014-2016 yılları arasında aynı birliğin Genel Sekreterliği görevini üstlendi ve 6 Ekim 2016’da İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak atandı.

2024 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanlığı görevine atandı.

Memişoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır. Tıp dünyasına ve sağlık yönetimine yaptığı önemli katkılarla, Türkiye’nin sağlık sistemine yön veren isimlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu