Yakın Tarih

Atilla Altıkat

JCAG Terör Örgütü Tarafından Şehit Edilen Türk Askeri Ateşe

Atilla Altıkat

Atilla Altıkat (d. 1937, İstanbul – ö. 27 Ağustos 1982, Ottawa), Kanada’nın başkenti Ottawa’da uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren askeri ataşedir. 1937 yılında İstanbul’da doğmuştur. Harp Akademisi’ni başarıyla tamamladıktan sonra çeşitli askeri görevlerde bulunmuştur. 1981 yılında Ottawa’ya atandı. Atilla Altıkat, burada yalnızca Hava Kuvvetleri Komutanlığını değil, aynı zamanda Deniz ve Kara Kuvvetleri ile birlikte tüm Genelkurmay’ı temsil etmekteydi. Ottawa’ya atanmadan önce Türk Hava Kuvvetleri’nde görev yapmıştır.

Altıkat, 27 Ağustos 1982 tarihinde saat 09:00 civarında işe gitmek üzereyken, Sir John A. Macdonald Parkway üzerinde Island Park Drive’da arabası kırmızı ışıkta durduğu sırada, yan tarafta duran bir araçtan inen bir kişi ve 9 mm’lik Browning marka bir tabanca kullanarak, Altıkat’ın aracının sağ ön camından ateş açtı. Altıkat’a tam 9 mermi isabet etti ve olay yerinde şehit oldu. İki kişi olduğu düşünülen saldırganlar, hızla arabayla kaçtılar.

Atilla Altıkat

AFD’nin Montreal ofisini arayan, kimliğini açıklamayan bir kişinin iddiasına göre, suikast JSAG terör örgütü tarafından üstlenildi. Kanada Başbakanı Trudeau, Ottawa’da ilk kez bir yabancı diplomatın öldürülmesi sebebi ile bu durumu şiddetle kınamış, Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları’ndaki bayrakların yarıya indirilmesi talimatını vermiştir.

İlginizi Çekebilir
Makale Devam Ediyor

Kanada hükûmeti, katilleri bulmaya yardımcı olanlara 100 bin Kanada doları ödül vereceğini açıkladı, ancak bu güne kadar faiiler tesbit edilebilmiş değil.

Altıkat’ın cenazesi, 2 Eylül tarihinde Ottava’da gerçekleştirilen bir merasimin ardından, Kanada hükümeti tarafından tahsis edilen bir uçakla Türkiye’ye getirildi. 4 Eylül’de Ankara’da düzenlenen bir törenin ardından İzmir’e nakledilerek defnedildi.

Atilla Altıkat’ın ardından göreve atanan Coşkun Kırca’da, 12 Mart 1985’te Ottawa Büyükelçiliği’nde saldırıya uğramış, bu saldırıdan yaralı olarak kurtulmuştur.

Atilla Altıkat, Ayla Altıkat ile evliydi ve iki çocuğu vardı: Zeynep ve Göker. Altıkat’ın ölümünden sonra, Adana’nın Seyhan ilçesinde bir köprüye adı verildi. Bu köprü 2011 yılında yıkıldı, ancak halk hala o bölgeye “Atilla Altıkat” adını kullanmaktadır. Daha sonra, Turhan Cemal Beriker Bulvarı üzerinde köprülü bir kavşak inşa edildi ve bu kavşağa Atilla Altıkat’ın adı verildi.

Yazar


Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu