AraştırmaHikaye

Leyla ile Mecnun’nun Hikayesi

Leyla kelimesinin kökeni İbranice’den gelmektedir. Layelah (לַיְלָה) dilimize Leyla olarak geçmiştir. Layelah (Leyla) kelimesinin anlamı: Gece’dir. İbranice’de gece kelimesi aynı zamanda: “Karanlık” anlamına da gelmektedir. Bu hikayenin etimolojisi, İbranice yazılmış otantik metinlerde: günümüzde anlatılan aşk hikayesinden çok farklıdır.

Mecnun kelimesinin anlamı: Aşk yüzünden kendinden vazgeçmiş, demektir. Mecnun, Leyla’sına yani: gece ve karanlığa neden aşık olmuştur? Neden, onun için kendinden vazgeçmiştir? Karanlığın belirsizliği ancak ışık ile aydınlanabilir. Işık kelimesi İbranice kaynaklarda: Bilginin Kaynağı olarak geçer. Peki, Bilginin Kaynağı nerededir?

Bu aşk hikayesinin aslı: Bilginin Kaynağının peşinde diyar diyar dolaşan bir kişinin, bilgilenme uğruna kendinden vazgeçecek kadar hayatını harap etmesidir. Mecnun, aydınlığın ve bilginin: aşığı olmuştur. Ne kadar bilgisiz ve karanlıkta olduğunun farkındadır. Işık, Çölü kavuracak kadar aydınlatır. Mecnun, bunu bilerek çöllere düşmüştür…

Makale Devam Ediyor

Yazar

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu