AraştırmaYakın Tarih

“İnönü Bu Ülkeye Bir Çivi Bile Çakmadı!” Yalanı

İnönü hakkında söylenilen bir yalana değinmek istiyorum. Özellikle AKP iktidarının dile getirdiği, “İnönü bu ülkeye bir çivi bile çakmadı” iddiasını inceleyeceğim. Şimdi sadece gazetelerden İnönü’nün ülke için yaptıklarına bir bakalım.

                3 Nisan 1937’de Türkiye’nin ilk ağır sanayi fabrikası Karabük Demir-Çelik Fabrikalarının temelleri, Atatürk’ün talimatı ile dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından atıldı. 25 Mart 1937 tarihli Cumhuriyet Gazetesi:

Karabük’te kurulacak Demir Fabrikaları Tesisatının temel atma merasimi Nisan’ın 3. cumartesi günü Başvekil İsmet İnönü elleriyle yapılacaktır. Bundan sonra Sümerbank Malatya Fabrikasının temel atma ve Ereğli Mensucat Fabrikası’nın açılış merasimleri yapılacak.

İlginizi Çekebilir

Görüldüğü gibi fabrika açmayan ülkeyi ve milleti fabrikaya muhtaç edenler, İnönü’yü “icraatsız” diye suçluyorlar!

Yazar

  • Ali Koray Kaya

    Ali Koray Kaya, 2007 doğumlu genç bir araştırmacı-yazardır. Lise eğitimine devam etmektedir. Tarih, Edebiyat ve Sosyoloji hakkında bazı çalışmalar yapmıştır ve yapmaya devam edecektir. Atatürk ve Cumhuriyet merkezli çalışan Kaya, medya üzerinden insanlara hitap etmekte ve bilgilendirmektedir.

    Tüm gönderileri görüntüle

Bir Yorum Yazın

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu