Köşe Yazıları

Deniz Gezmiş

 Elbette döneminde yapılan Amerikancılık kimi Atatürkçü, sosyalist ve komünist gençleri amfilerden meydanlara çıkarmıştır. Bunlardan birisi ise Deniz Gezmiş’tir. Nihat Behram çok satan “Darağacında Üç Fidan” kitabından Deniz Gezmiş hakkında bilgi sahibi olduk.[7] Deniz’in tek bir hedefi var idi o da kendi ifadesiyle: “Biz şahsi hiçbir çıkar gözetmeden, halkımızın bağımsızlığı ve mutluluğu için savaştık.

    Deniz Gezmiş

   
 Dönemin Cumhuriyet Gazetesi

   

O zamanki Amerika’ya başkaldıran solcu gençliğin Anıtkabir yürüyüşü sonrasında Anıtkabir Özel Defteri’ne yazdıkları yazı şudur: “Büyük Önder, Amerikan emperyalizmine karşı ikinci Milli Kurtuluş Savaşımızda izindeyiz. Milli Kurtuluş Savaşımız yok edilemez. Onu yok etmek için bütün Türk milletini yok etmek gerekir. Tam Bağımsız Türkiye İçin Mustafa Kemal Yürüyüşçüleri

İlginizi Çekebilir

   Evet! Deniz Gezmiş belki yanlış strateji izlemiş ve yanlış yollara sapmış olabilir. Bu ne onu ne de onun hedefini küçültecek bir nedendir. 6 Mayıs 1972 tarihinde ise idam edilmiştir. Bugün yanlış hamleleri yüzünden hain ilan edilen Deniz Gezmiş’e yapılan ayıp tıpkı Nâzım’a yapılan ayıp gibidir…

   Ardından Amerika’ya karşı ufak ufak gerçek anlamda ayaklanma devam ediyordu. Bu başkaldırışlar devam ederken Türkiye 80 darbesiyle adeta Amerika’nın kulu kölesi oldu. Kenan Evren önderliğine yapılan darbede “tam bağımsız Türkiye” diyenler işkence ve cezalarla cezalandırılmıştır. Öğretmenler görevlerinden uzaklaştırıldıklarından dolayı tava-tencere satarak geçim sağlamaya çalıştılar.

Yazar

  • Ali Koray Kaya

    Ali Koray Kaya, 2007 doğumlu genç bir araştırmacı-yazardır. Lise eğitimine devam etmektedir. Tarih, Edebiyat ve Sosyoloji hakkında bazı çalışmalar yapmıştır ve yapmaya devam edecektir. Atatürk ve Cumhuriyet merkezli çalışan Kaya, medya üzerinden insanlara hitap etmekte ve bilgilendirmektedir.

    Tüm gönderileri görüntüle

Bir Yorum Yazın

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu