Köşe Yazıları

1 Mayıs

Her yıl olduğu gibi yine 1 Mayıs Bayramı’nı kutlayacağız. Şimdi de 1 Mayıs’ın bayram olarak kutlanmasına bakalım.


    17 Şubat-4 Mart 1923 yarasında toplanan İzmir İktisat Kongresi’nde “İşçi Grubunun İktisat Esasları” toplamda 34 maddedir ve 14. Maddede aynen şu yazar:


     “(Bir Mayıs) gününün Türiye İşçileri bayramı olarak kanunen kabulü (Sanayi ve işçi müttefikan, çiftçi ve tüccar ekalliyetle kabul).”[1]

İlginizi Çekebilir

İşçi Grubu’nun İktisat Esasları Bölümü


            1 Mayıs’ı buraya eklememin sebebi var elbette. Çünkü bu bayram sosyalistler ve komünistler tarafından kutlanmaktadır.[2] Türk solunun kutladığı bayram olan 1 Mayıs’ta 1970’lerde 80’lerde çok ölen ya da işkence çeken insanlar olmuştur. Bunlardan biri de benim babaannemdir. Ben bir şey fark ettim. Bugünkü 1 Mayıs’lar pek sosyalist bir biçimde kutlanmıyor. Çoğu yerde LGBT sempatizanlığı yapılıyor… Kişinin cinsel ya da ruhsal hiçbir yönüne karışmam karışana da karşı çıkarım ama 1 Mayıs bunun sempatizanlığının yapılacağı zaman değildir.


            İzmir İktisat Kongresi sonrasında bayram ilan edilen 1 Mayıs her sene sol örgütler ve sendikalar tarafından kutlanmaktadır. Bu sendikaların ve örgütlerin savunduğu şey tam bağımsız Türkiye’dir. Bağımsızlık ancak ve ancak Atatürk dediği gibi ekonomik bağımsızlıkla kazanılır:


            “Bugünkü mücadelemizin amacı tam bağımsızlıktır. Tam bağımsızlık ise ekonomik bağımsızlık ile mümkündür. Bir devletin maliyesi bağımsızlıktan yoksun olunca bütün hayati bölümlerinde bağımsızlık felç olur. Çünkü her devlet organı ancak maliye ile yaşar.”[3]

[1] Afet İnan, İzmir İktisat Kongresi, 2018, s. 52.
[2] Aslında tüm Türklerin bayramı olmasına rağmen toplumda çoğu kişi değerini bilmiyor.
[3] Falih Rıfkı Atay, Çankaya, Pozitif Yayınevi, ty, (tarih yok) s. 282’den aktaran Sinan Meydan, 1923 Kuruluş Ayarlarına Dönmek, İstanbul, 2017, s. 300.

Yazar

  • Ali Koray Kaya

    Ali Koray Kaya, 2007 doğumlu genç bir araştırmacı-yazardır. Lise eğitimine devam etmektedir. Tarih, Edebiyat ve Sosyoloji hakkında bazı çalışmalar yapmıştır ve yapmaya devam edecektir. Atatürk ve Cumhuriyet merkezli çalışan Kaya, medya üzerinden insanlara hitap etmekte ve bilgilendirmektedir.

    Tüm gönderileri görüntüle

Bir Yorum Yazın

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu